Finansal sisteme katılım için Mastercard Labs

Mastercard Inovasyon Üslerinin yedincisi olan  Finansal Katılım odaklı Mastercard Labs, Afrika'da açıldı ve ilk finansal katılıma odaklanan merkez olma özelliği taşıyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın desteğiyle, Mastercard'ın inovasyon ve finansal katılım becerilerini birleştiriyoruz. Ortaya çıkan gücü, yerel uzmanlık ve iç görü ile destekleyen Lab, 100 milyonun üzerinde insana dokunmayı hedefliyor.

Mastercard Labs, Mastercard'ın kamu, özel sektör, veya sivil toplum örgütlerinin aracılığıyla, finansal hizmetlere erişimi olmayan 500 milyon kişiyi finansal sistemle buluşturma vaadinin bir parçası.  İnanıyoruz ki el ele çalışarak, ekonomik büyüme daha kapsayıcı hale getirebilir, insanları  güçlendirecek finansal erişimi ve finansal hizmetlerin kullanımını geliştirebiliriz.

Ne yapıyoruz

Biz varolan ürünleri yeni bir amaç için kullanmıyoruz. Bunun yerine Mastercard'ın kendini ispatlamış inovasyon sürecini alıp, bu alandaki insanlarla el ele çalışıyoruz. Bu da bizim hızlı bir şekilde öğrenmemizi ve sonuç olarak karşılanmayan ihtiyaçlara cevap veren ürün ve hizmetler geliştirmemizi sağlıyor. 

Basitçe söylemek gerekirse, bugün Mastercard'ın iş hedeflerinin değişmez bir parçası olan konuya, yani resmi finansal hizmetlere erişimi olmayan 2 milyar yetişkini sisteme dahil etmeye odaklıyız. 

Çözümleri kitlelerle buluşturuyoruz

Hedefimiz fikirleri modelleyerek, aralarından seçilen fikirleri geliştirmek ve başarısı ispatlanan çözümleri Afrika ve diğer gelişmekte olan pazarlara uyarlamak. Ya da ortaklarımızdan birinin varolan konseptini, inovasyon süreçlerimizden, markamızdan ve ağımızdan yararlanarak  geniş kitlelerle buluşabilir hale getirmek.

Farklı sektörlerden iş ortakları ile çalışıyoruz

Sivil toplum kuruluşları; vakıflar; yatırım ortaklıkları; finans kuruluşları; akademik kurumlar, teknoloji şirketleri; mobil ağ operatörleri; bakanlıklar ve devlet kurumları; araştırma şirketleri ve girişimciler gibi farklı sektörden iş ortakları ile çalışıyoruz.  

Ortaklık yaklaşımıyla, tarımda, eğitimde, sağlıkta, ticarette ve girişimcilikte, enerji, su, kanalizasyon ve doğal ortam konularında yeni fikirler oluşturup, sorunları ve fırsatları  değerlendiriyoruz. Inovasyona bağlı olarak, tek ya da birçok ortakla çalışabiliriz. 

Bizimle nasıl iş birliği yapabilirsiniz?

Bize Ulaşın

Sık Sorulan Sorular

Finansal Katılım odaklı Mastercard Labs neden önemli?

Ana akım finansal araçlara ve hizmetlere erişimi olmayan 2 milyar yetişkin varken, bu kişilere yönelik, global ölçekte uygulanabilir ürün ve hizmetlerin oluşturulmasını hızlandırmaya ihtiyaç var.

Finansal Katılım odaklı Mastercard Labs neden Afrika'da açıldı?

Bu bölgenin, uygulama ve dijital finansal hizmetlere erişim açısından en başarılı ülkeleri barındırdığına inanıyoruz. Merkezi Kenya'da olmasına rağmen, hem bölgesel hem de küresel etkisi olmasını bekliyoruz.

Gates Vakfı finansal olarak ne kadar katkıda bulunuyor ve bu katkı nasıl kullanılacak?

3 yıl içerisinde Bill & Melinda Gates Vakfından gelen 11 milyon dolarlık bağış ile Labs, Afrika'daki yerel girişimciler, devletler ve diğer paydaşlarla yeni fikirler geliştirecek ve bu fikirleri hızlıca gerçeğe dönüştürecek.

Merkezin kanıtlanmış inovasyon metodolojisi nedir?

Geniş fikir havuzundan, prototip geliştirmeye kadar, odaklı, uygulanmış ve başarısı kanıtlanmış bir süreci hayata geçirdik. Her adımda, Mastercard'ın yaklaşık 50 yıldır ödemeler alanında faaliyet gösterirken oluşturduğu en iyi uygulamaları, en yeni teknolojilerle birleştirdik.

Finansal sistemin dışında kalmak ne demektir?

Sistemin dışında kaldığınız zaman, tasarruf etme ya da borç alma ya da sigorta yaptırma gibi basit gördüğümüz en temel finansal araçlara erişiminiz yoktur. Bu, yüksek suç oranı, yüksek maliyet ve birçok diğer sorunu beraberinde getiren nakit bazlı ekonomiye sıkışıp kalmak anlamına gelir.

Finansal sisteme katılımla ilgili sorunları çözmek için Mastercard'ın stratejisi nedir?

Finansal katılım konusuna kurumsal sosyal sorumluluk ya da hayır işi olarak yaklaşmıyor, kamu ve özel sektörle ortaklık yaparak mevcut teknolojik gücümüzü toplumsal projelerin hizmetine sunuyoruz.

Çok daha fazla insanın finansal katılımının sağlandığı bir gelecek nasıl gözükecek?

Artık dijital olarak birbirimize daha bağlı ve nakde daha az bağımlı olduğumuz için, gelecekte küresel ekonominin gerçekten küreselleşmeye en yakın noktaya erişeceğini düşünüyoruz. Çünkü finansal sisteme katılımı artırmak:

  • orta sınıfı genişletir
  • eşit fırsatlar sunar
  • sosyal katılımı ve ekonomik mobiliteyi artırır
  • gelir adaletsizliğini azaltır
  • kişileri güçlendirir