Temassız Mastercard’ınız artık ulaşımdaki yeni kartınız!

Mastercard ile şehir içi ulaşımda ödeme kolaylaşıyor. Tam 16 il/ilçede, şehir içi ulaşım araçlarına temassız işaretli Mastercard®/Maestro® logolu banka veya kredi kartları ile biniş yapabilirsiniz. Bu uygulamanın geçerli olduğu il ve ilçeler: Adana, Alanya, Ankara, Antalya, Bandırma, Burdur, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla, Ordu ve Sivas.

* Adana, Gaziantep, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sivas, Bandırma, Edirne, Çanakkale, İnegöl, Konya, Alanya, Antalya, Ordu illerinde bankaların mobil cüzdanları ile de biniş yapılabilir.

Elveda yetersiz bakiye, hoşça kal evde unutulan kart!

Yetersiz bakiye, bozuk paralarla dolup taşan cepler, evde unutulan ulaşım kartları, bitmek bilmeyen kart dolum kuyrukları, kartımı kaybedersem bakiyemi de kaybederim korkusu… Bunlarla vedalaşmanın zamanı geldi! Şimdi toplu taşıma araçlarına bindiğinizde, her zaman kullandığınız temassız kartınızı veya mobil cüzdanınızı bilet okuyucusuna okutarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız Mastercard ile başkent Ankara ayaklarınızın altında!

Şimdi Ankara’da temassız Mastercard® ve Maestro® kartlar ile Elektronik Ücret Toplama Sistemine ( EÜTS) dahil toplu ulaşım araçlarına ( otobüs, metro, tramvay, tren ve teleferik gibi) binebilir; basit, hızlı ve güvenli şekilde ödeme yapabilirsiniz.

‘Temassız Mastercard® / Maestro® kartınızı bilet okuyucusuna okuttuğunuzda kart ekstrenize ‘ ANKARA – TOPLU TAŞIMA GEÇİŞ ÜCRETİ MASTERCARD İADESİ’ olarak yansıtılacaktır.’

 

Temassız Mastercard/Maestro kart ile yapılan binişlerin tarife fiyat listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 

TARİFE Sefer Temassız Mastercard’lı Binişler
16

TELEFERİK

3,25

1

ŞEHİR İÇİ TARİFE OTOBÜS

4,00

18

GÖLBAŞI HATTI ŞEHİR İÇİ TARİFE

4,00

19

ANKARAY-M1-M2-M3-M4 RAYLI SİSTEM TARİFE

4,00

20

RİNG HATLARI ŞEHİR İÇİ TARİFE

4,00

22

TCDD- ŞEHİR İÇİ TARİFE

4,00

21

ÖTA

4,00

17

KORU METRO-TEMELLİ

4,00

 

Ulaşımda Temassız Mastercard Kullanımı/ Sıkça Sorulan Sorular

1- Ulaşımda Temassız ödeme nedir?

Bilet jeton ya da ulaşım kartı yerine, üzerinde temassız ödeme işareti olan tüm kredi ve banka kartları ile kartlarınızı okutarak yaptığınız ödeme şeklidir.

Üzerinde bu işareti görmediğiniz kartlarla temassız ödeme yapmanız mümkün değildir.

2- Nasıl temassız ödeme yaparım?
Daha önce herhangi bir ödeme noktasında temassız ödeme alan POS’larda en az bir kere PIN girerek aktive etmiş olduğunuz temassız özellikli kartınızı ulaşım aracında kart okuyucuya yaklaştırmanız yeterlidir.

3- Ne kadar ödeyeceğim?
Ankara hariç tüm şehirlerde tam biniş fiyatı ile aynıdır.Ankara’da yapacağınız binişler şehir içi EGO otobüsleri kullan at bilet fiyatından 25 kuruş, Özel halk otobüsü kullan at bilet fiyatından 15 kuruş daha indirimlidir. Aktarma veya öğrenci indirimleri gibi özel indirimler henüz geçerli değildir.

4- Ödemenin yapıldığını nasıl anlayabilirim?
Okuyucudan onay sesini duyduğunuzda ve ekranda ödeme tutarını görünmesi  ile ödeme gerçekleşmiştir.

5- Temassız kartımla ulaşım araçlarında ödeme yapmak güvenli midir?
Son derece güvenlidir. Kart bilgileriniz şifrelenerek temassız bir şekilde gönderildiği için çalınması mümkün değildir. Temaslı ve çipli ödemeler için geçerli olan tüm güvenlik kuralları temassız ödemelerde de geçerlidir.Temassız ödemeler için Mastercard ek  güvenlik ögeleri geliştirerek temassız ödemelerin güvenle yapılmasını sağlamaktadır.

6- Ulaşım araçlarında hangi kartlar geçerli?
Mastercard ve Maestro logolu tum temassız banka ve kredi kartlarınız geçerlidir.

7- Ne avantajları var?
Banka ve kredi kartlarınızı ulaşımda kullandığınızda,

  • Yükleme için zaman kaybetmezsiniz.
  • Kartınızı kaybettiğinizde içinde bakiye kalması riskiniz yoktur.
  • Ek ulaşım kartı taşımak, bilet ya da jeton almak zorunda kalmazsınız.
  • Yetersiz bakiyeniz olduğunda temassız Mastercard / Maestro kartınızla biniş yapabilirsiniz.

8- Hangi şehirlerde ve hangi ulaşım araçlarında geçerlidir?
Kocaeli, Mersin , Muğla, Adana, Gaziantep, Sivas, Bandırma, Edirne, Çanakkale, İnegöl, Eskişehir, Konya, Alanya, Antalya, Ordu ve Ankara’da tüm toplu ulaşım araçlarında geçerlidir.

9- Kartı kullanabilmek için onaylatmak ya da kartı açtırmak gerekiyor mu? Kart nereden alınıyor? Kart almak için kayıt gerekli mi?
Temassız Mastercard kredi kartınızı ya da banka kartınızı, bankanızdan talep edebilirsiniz. Kartınızı ulaşımda kullanmadan önce, en az bir kere herhangi bir ödeme noktasında temassız ödeme alan POS’larda en az bir kere PIN girerek aktive etmeniz yeterlidir. Başka herhangi bir kayıt ya da açtırma gerekmiyor.

10-İninal kart geçerli sayılıyor mu?
Hayır, sadece temassız özellikle kredi kartı ya da banka kartı, ya da bankaların mobil cüzdanı varsa akıllı telefonunuz ile ödeme yapabilirsiniz.

11-Kampanyalar hangi tarihler arasında oluyor?
Ulaşımda temassız kartların geçerli olduğu illerde dönem dönem kampanyalar oluyor. Kampanya dönemi öncesi mutlaka duyurusu yapılıyor.

12-Kart kullanımında yaş sınırlaması var mı?
Temassız kredi kartı ya da banka kartı olan herkes ulaşımda da kartını kullanabilir.

13-Yalnızca kredi kartı ile mi kullanılıyor?
Temassız kredi kartı ya da banka kartı ya da ön ödemeli kartlar geçerlidir. Tüm Mastercard ve Maestro logolu temassız kartlar kullanılabilir.

14-Öğrenci kent kartı ile aynı kart mı?
Hayır değil. Bu normalde cüzdanınızda bulunan, bankanızdan sağladığınız temassız banka ya da kredi kartınız.

15-Bankaların tüm temassız kartlarında geçerli mi?
Evet.

16-Mastercard'a nasıl geçilir?
Bankanızdan temassız Mastercard kredi kartı ya da banka kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.