Online alışveriş yaparkengüvende kalmak için siber güvenlik kılavuzu

İnternetten alışveriş yapmak neden avantajlı?

İnternet, geleneksel yöntemle bir mağazaya gitmeye kıyasla çok sayıda avantajlar sağlayarak alışveriş yöntemlerinde devrim niteliğinde değişiklikler yarattı. İnternet üzerinden alışveriş, herhangi bir yerden yedi gün 24 saat alışveriş yapabilme imkanı sunuyor. Ayrıca, internet üzerinden alışveriş daha fazla ürün çeşidi ve yerel mağazalarda bulunmayan dünya markalarını satın alma imkanı sağlıyor.

İnternet üzerinden alışveriş imkanı sunan birçok işletme, online ödeme kabul ediyor ve bu da alışveriş deneyimini hızlı, güvenli ve sorunsuz hale getiriyor. İnternet üzerinden güvenli bir şekilde işlem yapmak karmaşık ya da zor değil.

Küresel olarak internete bağlı olan 23 milyar cihaz  

2017 senesi itiibari ile, Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden 1’i online alışveriş yapıyor 

Online harcamalar, geleneksel yöntemlerle yapılan ödemelere kıyasla 5 kat fazla büyüyor

 

 

 

 • Şirket ile ilgili detayları inceleyerek ve internet üzerindeki geri bildirimleri ve şikayetleri araştırarak alışveriş yapacağınız işletmenin güvenilir ve emniyetli bir kuruluş olup olmadığını kontrol edin.
 • Ödeme detaylarınızı sadece güvenli bir web sitesi üzerinden girin. Güvenli bir web sitesinin tarayıcıdaki adres çubuğunun başında 'https://' ifadesi ve kilitli bir asma kilit ikonu yer alır.
 • Banka ya da kredi kartı detaylarınızı asla e-posta ile göndermeyin.
 • Gerçek olamayacak kadar iyi gözüken tekliflerde bulnan web siteleri konusunda dikkatli olun.

 

Bilgilerinizi Nasıl Korumalısınız?

İnternette geçirdiğiniz vakit arttıkça kişisel bilgilerinizi nasıl korumanız gerektiğini anlamanız da o kadar önemli hale gelir. Kişisel bilgiler, adları, adresleri, telefon numaralarını ve banka detaylarını kapsar.

Online satış yapan birçok kuruluş, hizmetlerini kullanabilmeniz için bazı kişisel bilgilerinizi temin etmenizi ister. Bu kuruluşlar, ödemeleri işleme koymak ya da ürünlerin teslimatı için kimiliğinizi doğrulamak istiyor olabilirler. Güvenilirlik ve güvenlik referanslarını açıklayarak tanıtımını yapan online ticari kuruluşları tercih etmelisiniz.

Ne yazık ki, internet üzerinde faaliyet göstererek dolandırıcılık peşinde olan, kimlik hırsızlığı yapan ya da diğer hileli faaliyetler yürüten bazı suçlular bulunmaktadır. Bir suçlu, kimliğinizi çalarak banka hesaplarınıza ulaşabilir, kredi kartları edinebilir ya da sizin adınıza kredi alabilir ve potansiyel olarak kredi notunuzla itibarınızı zedeleyebilir.

ÖRNEK OLAY

Ayşe, yakında gerçekleşecek olan bir konser için ucuz bilet teklif eden bir yabancıdan e-posta alır. E-postada, bileti nasıl satın alması gerektiğine dair detaylar yer almaktadır ve Ayşe e-postada verilen bağlantıya tıklar. Bu işlemi, Ayşe’nin bilgisayarında yeni bir internet penceresi açılmasına yol açar ve profesyonel görünen bir web sitesi yüklenir. Ayşe, bu web sitesine adını, adresini ve kredi kartı bilgilerini girer. Konser biletleri hiçbir zaman Ayşe’nin eline geçmez ve Ayşe daha sonra bankasından, kredi kartının yabancı ülkelerde izinsiz işlemler için kullanıldığını öğrenir.

 

 

 

 

 • Cihazınıza güvenlik yazılımı yükleyin ve en son çıkan tehditlere karşı koruma sağlaması için güncel olduğundan emin olun.
 • Güçlü şifreler kullanın ve bunları düzenli olarak yenileyin.
 • Şifrenizi ya da PIN’inizi bilgisayarınızda saklamayın.
 • Genel wi-fi ağları üzerinden online bankacılık veya alışveriş işlemi yapmayın.
 • Bilgisayarınızı ve mobil cihazlarınızı düzenli olarak yedekleyin.

 

 

Cihazınızı Nasıl Korumalısınız?

Birçoğumuz, sosyal medya kullanımı, internette gezinme ve online alışveriş amacıyla internete erişmek için mobil akıllı cihazlar kullanıyoruz. Bu, büyük bir kolaylık sağlamasına rağmen, birçok riske karşı açık olmamıza yol açabilir. Cihazınızı ve cihazınız üzerindeki bilgileri korumak çok önemlidir.

ÖRNEK OLAY

Ali, yeni ve popüler bir online oyuna katılması için bir arkadaşından davet mesajı alır. Arkadaşı, Ali’nin oyunu indirmesi için bir bağlantı vermiştir. Ali, bağlantıya tıklar ve bunun yetkili olmayan bir uygulama mağazası olduğunu fark eder. Bu konuyu arkadaşına danışır ve arkadaşı da uygulama mağazasının iyi çalıştığı ve ödeme yapmaksızın oyunu indirmek için en iyi yer olduğu bilgisini verir. Ali, siber güvenlikle ilgili bir sunuma katıldığını ve sunumda yetkili olmayan uygulamaları indirmenin tehlikelerinden bahsedildiğini hatırlar. Ali, kibar bir şekilde arkadaşının oyun grubuna katılmayı reddeder.

 

 

 

 

 • Bir şifre, PIN ya da şifre kodu oluşturun.
 • Erişilebilir olur olmaz yeni uygulama ve işletim sistemi güncellemelerini yüklemek için cihazın otomatik güncelleme özelliğini kullanın.
 • Cihazınızın, sizin onayınız olmadan yeni ağlara otomatik olarak bağlanmamasını sağlayın.
 • Cihazınıza yeni uygulamalar yüklerken gizlilik izinlerini dikkatli bir şekilde kontrol edin ve sadece itibarlı işyerlerinin uygulamalarını cihazınıza yükleyin.

 

 

Kişisel Sorumluluk

İnternet üzerinden alışveriş çok avantajlı bir imkan, ancak güvenlik konusunda kaygısız olmamanız yerinde olacaktır. Bankalar ve ödeme teknolojisi şirketleri tüketicileri korumak için çok emek harcasalar da, sizin de internet üzerinden alışveriş yaparken tedbirli olmanız önemlidir.

ÖRNEK OLAY

Melisa, Türkiye’nin kırsal bölgesinde yaşamakta ve son moda aksesuarlar satın almak istemektedir. Bir arkadaşının nasıl dolandırıldığını duyduğu için internet üzerinden alışveriş konusunda kaygılıdır. Satın almak istediği ürünlerle ilgili olarak internette araştırma yapar ve kullanıcı dostu, sorular veya iadelerle ilgili iletişim bilgilerini sunan, okunması kolay bir gizlilik politikasına sahip ve internet üzerinden kartla yapılan satın almalarla ilgili olarak müşterinin korunmasına yönelik önlemlerini açıklayan bir online mağaza bulur. Bazı takılar satın alır ve satın aldığı ürünler birkaç gün sonra onu tatmin edecek şekilde eline geçer.

 

 

 

 

 • Her online hesabınız için güçlü ve birbirinden farklı şifreler kullanın.
 • Sosyal ağ profilinizin gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edin ve hesap detaylarınızı asla başka kişilere vermeyin.
 • Kişisel bilgilerinize ulaşmak için genel bilgisayarları veya wi-fi ağlarını kullanmayın.
 • Olası dolandırıcılık faaliyetlerine karşı, kredi kartları, banka hesap özetleri, telefon ve internet faturaları dahil, hesap özetlerinizi kontrol edin.

 

 

Endüstri Nasıl Yardımcı Oluyor?

Masterpass

Masterpass online alışverişleri kolay, güvenli ve pratik hale getiren bir dijital ödeme çözümüdür. Size ait kart bilgilerinizi tek bir merkezi ve güvenli yerde saklar.

Masterpass, kişisel bilgilerinizi daha iyi bir şekilde emniyet altına alarak, her bir yeni satış sitesinde finansal bilgilerinizi tekrar girme ihtiyacını ya da farklı uygulamalar üzerinde kişisel bilgilerinizi saklama ihtiyacını ortadan kaldırır.

3D Güvenli Ödeme

Programa dahil olan işyerlerinden birinden alışveriş yaptığınız her seferde, bankanız sizi Mastercard SecureCode™ (Mastercard Güvenli Kod) kullanarak ödemeyi kontrol etmeye sevk eder. Ödeme sırasında, ödemenizi teyit etmeye yönelik bir SMS gibi, bankanız tarafından temin edilen tek seferlik özel bir kodu vermeniz istenecektir. Bu kod asla işyeriyle paylaşılmaz ve yalnızca söz konusu işlem için kullanılabilir.

İŞYERLERİNİN ROLÜ

İşyerleri, ilk savunma hattıdır ve müşterilerin güvenli ve emin bir online deneyim yaşamalarına yardımcı olabilirler. İşeyeri, kendi sistemlerini koruyarak, internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olarak ve güvenli ve emin bir kullanıcı deneyimi sunarak konu ile ilgili önemli bir rol üstlenirler.

Mastercard gibi ödeme teknolojisi şirketleri, işyerlerine online işlem güvenliğini geliştirmeye ve e-ticaret ödemelerinin büyümesini teşvik etmeye yönelik onaylı bir ödeme altyapısı temin ederek onlara destek olurlar.

 

 

 

 

 • Masterpass ve 3D Güvenli Ödemeye erişim imkanlarını görüşmek için bankanızla temas kurun.
 • www.mastercard.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

 

MASTERCARD HAKKINDA

Mastercard nakit ve çek yerine elektronik ödeme biçimlerini kullanmalarına imkan sağlayarak dünya genelinde tüketicileri, finans kuruluşlarını, işyerlerini, devletleri ve işletmeleri birbirlerine bağlayan, küresel ödemeler endüstrisinde faaliyet gösteren bir teknoloji şirketidir.

Dünyanın en hızlı ödeme ağı olduğuna inandığımız sistemin operatörü olarak, onay verme, takas ve saklayıcılık dahil, ödeme işlemlerinin işlenmesinde kolaylaştırıcı rolü üstleniyor ve bu alanla ilgili ürünler ve hizmetler sunuyoruz. Biz, geniş bir yelpazeye yayılan ödeme çözümleri ve hizmetleri oluşturarak ödemeleri daha kolay ve daha verimli hale getiriyoruz. 210’dan fazla ülkede ve 150’den fazla para birimiyle iş yapıyoruz.

Sunduğumuz ağ, küresel ödemeler sistemi için güvenlik ve emniyet sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.