Skip to Content

Sıkça Sorulan Sorular

Başlayın

Mastercard Hakkında Genel Sorular
Skip to Content
S:Ne tür kartlar mevcut?

C:Mastercard markası altında çeşitli ürünler sunuyoruz –Kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart,ticari kart ve temassız (PayPass). Lütfen kartınızı düzenleyen kurumla görüşerek size hangi kartları sunabildiklerini öğrenin.

S:Mastercard karta sahip olmak için ne yapmalıyım?

C:Mastercard kartları tüm büyük finansal kuruluşlarda düzenlenir. İhtiyacınıza en uygun Mastercard kartını bulmak için lütfen ürün bölümümüze göz atın, buradan bilgi edinebilir ve kart düzenleyen kurumların iletişim bağlantılarına erişebilirsiniz

S:Mastercard kartları dünya genelinde kabul görür mü?

C:Evet, Mastercard işareti (ya da sahip olduğunuz karta bağlı olarak Maestro/Cirrus işareti) bulunan, dünya genelindeki perakende satış noktalarında ve ATM’lerde kabul görür. An itibariyle kartınızı dünya genelinde 32 milyondan fazla noktada kullanabilirsiniz.

S:Mastercard kartımla sorun yaşarsam kimi aramalıyım?

C:Yurtiçinde ya da yurtdışında kartınızla sorun yaşarsanız, kartınızı düzenleyen kurumu arayınız. Bu kurumun numarası kartınızın arkasında yazılıdır. Ücretsiz küresel Kart Hamili Hizmetleri telefon hattımızı da arayabilirsiniz

S:Maestro kart nedir?

C: Bu, bankanızdaki güncel hesabınıza bağlı bir banka kartıdır, örneğin bu kartı kullandığınızda para otomatik olarak hesabınızdan çekilir. Maestro işaretini gördüğünüz perakendecilerde veya ATM’lerde kullanılabilir.

S:Kartımı kaybedersem veya çaldırırsam ne yapmalıyım?

C:Kartınız kaybolduysa ya da çalındıysa, hemen kartınızı düzenleyen kurumu arayınız. Önlem olarak bu numarayı kartınızdan/cüzdanınızdan ayrı bir yerde tutmanızı öneririz. Yurtdışındayken destek almak için lütfen Kart Hamili Hizmetlerine göz atın ve bulunduğunuz ülkenin numarasını arayın.

S.ATM nerede bulunur?

C:Dünya genelinde Mastercard, Maestro ve Cirrus kabul eden ATM’lerin bir listesini veren ATM Bulucu’nuzu kullanarak bir ATM bulabilirsiniz.

SSS bulunmuyor
MasterPass FAQ
Skip to Content

Üyelik

  

S:Masterpass Nedir?

C:Masterpass internete bağli tüm cihazlarla her seferinde ödeme karti bilgisi girmeden kolay ve güvenli alişveriş yapmanizi saglayan Mastercard’in online ödeme çözümüdür.

S:Masterpass’e nasıl üye olabilirim?

C:Masterpass’e iki farkli şekilde üye olabilirsiniz:

 • Masterpass Türkiye websitesi üzerinden (www.masterpass.com.tr)
 • Masterpass’in geçerli oldugu işyerlerinde ödeme esnasinda

Masterpass kullanici adiniz kayit esnasinda verdiginiz cep telefonu numaranizdir. Ödeme esnasinda yapilan kayit işlemi sonrasinda Masterpass hesap şifreniz kayit esnasinda kullandiginiz cep telefonuna SMS ile iletilecektir.

S:Masterpass kullanımı güvenli midir?

C:Masterpass, Mastercard tarafından sunulan global bir dijital ödeme çözümüdür..Masterpass’e eklediginiz bilgileriniz bankadaki kayıtlı cep telefonunuz ile doğrulanarak, SMS onayi sonrasi eklenebilir veya değiştirilebilir. Mastercard’in uygulamasi olan Masterpass ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Kart Yönetimi:

    

S:Masterpass’e nasıl kart eklerim?

C:Masterpass Türkiye web sitesi üzerinden hesabınıza giris yaparak Masterpass’e kart ekleyebileceginiz gibi, Masterpass’in geçerli oldugu magazalardan alışveriş gerçeklestirirken de kart ekleyebilirsiniz. Kart bilgilerinizi girdikten sonra kartinizin bağlı oldugu bankadan onaylı cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek işlemi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

S:Masterpass’e hangi kartlari ekleyebilirim?

C:Masterpass’e asagidaki listede yer alan bankalarin Mastercard, Visa ve American Express logolu kredi kartlarini ekleyebilirsiniz:

 • Akbank
 • Bank Asya
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Garanti Bankasi
 • HSBC
 • Odeabank
 • TEB
 • Türkiye Is Bankasi
 • Vakifbank
 • Yapi Kredi
 • Ziraat Bankasi
S:Masterpass’e kayıtlı kartlarimi nasıl yönetebilirim?

C:Masterpass Türkiye web sitesi üzerinden hesabınıza giris yaparak Masterpass’te kayıtlı bulunan  kartlarinizi yönetebilirsiniz. Ayrica Masterpass’in geçerli oldugu işyerlerinin (varsa) kullanici profili yönetim ekranlarindan ya da ilgili işyerlerinden alışveriş yaparken de kartlarinizi ekleyip çıkarabilirsiniz.

Alişveriş

  

S:Masterpass kullanimi ücretli mi?

C:Masterpass kullanicilar için ücretsiz bir hizmettir.

S:Masterpass'i alışveriş yapmak için nasıl kullanabilirim?

C:Masterpass’in geçerli oldugu her işyerindeki ilk alışverişinizde güvenliginiz için Masterpass hesabınızda bulunan kartlardan birine ait bankadaki kayıtlı cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifre ile kendinizi doğrulamaniz gerekmektedir. Sonrasinda gerçeklestirdiginiz alışverişlerde hesabınızdaki kartlardan herhangi biri ile güvenli ve kolay bir şekilde alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrica yeni kart ve adres eklemek için Masterpass Türkiye internet sitesini kullanabilirsiniz.

S:Masterpass ile ödeme yaparken ödül/puan kullanabilir miyim?

C:Masterpass ile yaptığınız ödemelerde ödül/puan kazanımlarınız kartınızın bağlı oldugu bankanın sizin için belirlediği kurallar çerçevesinde devam eder. Masterpass’e kaydettiginiz kartinizda biriken ödülleri/puanlari alışveriş yaptiginiz işyeri desteklediği takdirde kullanabilirsiniz.

S:Masterpass ile ödeme yaparken taksit kullanabilir miyim?

C:Alışveriş yaptiginiz işyeri taksitli ödemeyi destekliyorsa, ödeme yaparken taksit kullanabilrsiniz.

S:Bir işyerinde Masterpass'e baglanmak ne demek? Bunu nasıl yapabilirim?

C:Masterpass üyesi is yerlerinde hesabınızi kullanabilmek için is yerinin (varsa) kullanici profili yönetim ekranlarinda ya da alışveriş esnasinda Masterpass’e kayıtlı cep telefon numaranizi girdikten sonra Masterpass’e kayıtlı kartlarinizdan birinin bağlı oldugu bankadan size gelen doğrulama mesajini işyerinin websitesinde/mobil uygulamasinda açilan ekrana girmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardindan daha önce kaydetmis oldugunuz ödeme bilgileriniz işlem yapmak istediginiz Masterpass üyesi işyerinde kullaniminiza açilacaktir. Bu işlem sonrasinda ödeme bilgilerinizi seçerek işleminizi hizli ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

S:Masterpass’i hangi işyerlerinde kullanabilirim?

C:Hesabınıza eklediginiz ödeme bilgilerinizi Masterpass logosu gördügünüz dünya çapindaki binlerce işyerinde kullanabilirsiniz. Güncel işyeri listesini takip etmek için www.masterpass.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

S:Masterpass’i yurtdisinda kullanabilir miyim?

C: Masterpass’inize kayıtlı kartlarinizi kullanarak Masterpass’in geçerli oldugu dünya çapindaki tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Güncel işyeri listesini takip etmek için https://shopnow.masterpass.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

S:Masterpass’i hangi web veya mobil tarayicilarda kullanabilirim?

C:Masterpass’in geçerli oldugu işyerlerinin hizmet verdigi tüm güncel web ve mobil tarayicilarda kullanabilirsiniz.

S:Kullanmak istedigim kartımın işyerinde kabul edilmemesi durumunda ne yapmalıyım?

C:Masterpass hesabınıza kaydedilen kartlarla tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda (limit yetersizligi, kartinizin internet alışverişine açik olmamasi, işyerinin yetkileri, vb.)  işyeri ya da kartinizin bağlı oldugu banka işlemlerinizi onaylamayabilir. Bu durumda alışveriş yaptiginiz işyeri ya da bankanizin müsteri temsilcisiyle görüsmeniz gerekmektedir.

Güvenlik

  

S:Ödeme esnasinda Masterpass hesap şifrem soruluyor, ne yapmalıyım?

C:Bazı işyerleri alışveriş sirasindaki sahtecilik risklerini azaltmak için Masterpass tarafindan saglanan çesitli güvenlik mekanizmalarindan faydalanır. İşlem sirasinda Masterpass hesap şifrenizle kendinizi doğrulama da Masterpass’in işlem güvenligini saglamak için kurguladigi ekstra güvenlik adimlarindan biridir. Şifreniz üye işyeri ile paylaşılmamakta, Masterpass’e ait sunucularda güvenli bir şekilde tutulmaktadir.

S:Tek kullanımlık şifre (OTP) nedir, nasıl kullanabilirim?

C:Bazı işyerleri alışveriş sirasindaki sahtecilik risklerini azaltmak için Masterpass tarafindan saglanan çesitli güvenlik mekanizmalarindan faydalanır. İşlem sirasinda tek kullanımlık şifre ile doğrulama da Masterpass’in işlem güvenligini saglamak için kurguladigi ekstra güvenlik adimlarindan biridir. Bu doğrulama şifresi kartinizin bağlı oldugu bankada kayıtlı cep telefonunuza SMS ile iletilir ve sadece sizin tarafinizdan tek bir defaya mahsus kullanilabilir. Masterpass tek kullanımlık şifre prosedürleri asagidaki gibidir:

 • işlem esnasinda doğrulama şifresin 3 defa art arda yanlış girdiginizde “Tek kullanımlık şifre deneme hakkiniz dolmustur“ uyarisi gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlamaniz gerekmektedir.
 • Tek kullanımlık şifre cep telefonuna gönderildikten sonra 3 dk içinde kullanilmalidir. Süre dolduktan sonra girildiginde “Tek kullanımlık şifre kullanim süresi dolmustur” uyarisi gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlamaniz gerekmektedir.
 • işyeri websitesi/mobil uygulamasinda doğrulama ekrani gösterildikten sonra 15 dk içerisinde herhangi bir zamanda ekrandaki “Tekrar şifre gönder” ibaresine tiklayarak tek kullanımlık şifre talep edebilirsiniz. Aynı işlemde en fazla 3 defa tekrar OTP gönderilmesini talep edebilirsiniz. 4. defa talep ettiginizde “Tek kullanımlık şifre talebi limitinizi astiniz. Lütfen başka bir işlemde 3 dk sonra tekrar deneyiniz.” Uyarisi gösterilir.

Problem Çözümü

  

S:Masterpass’e kartımı ekleyemiyorum, ne yapmalıyım?
 
 • Kart bilgilerinizi doğru girdiginizden emin olunuz. Kart bilgileriniz doğru bir şekilde girdiyseniz kartinizin bağlı oldugu banka tarafinda kayıtlı cep telefonu numaraniza tek kullanımlık şifrenin yer aldigi SMS’in geldiginden emin olunuz.
 • Kart bilgilerinizi doğru girmenize ragmen doğrulama SMS almiyorsaniz, kartinizin bağlı oldugu bankayla iletişime geçerek cep telefonu ve diğer kisisel bilgilerinizin doğru bir şekilde tanimlandigindan emin olunuz.
 • Doğrulama SMS’ini alip ekrana doğru bir şekilde girmenize ragmen hata aliyorsaniz, lütfen masterpassturkiye@mastercard.com adresinden bizimle iletişime geçiniz.
S:Masterpass şifremi unuttum nasıl sifirlayabilirim?
 • Şifrenizi unutmaniz durumunda "şifremi Unuttum" sayfasından şifrenizi sifirlayabilirsiniz. Masterpass’e kayıtlı kartlarnizdan herhangi birine ait bilgileri girerek kartinizin bağlı oldugu bankada kayıtlı cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek kendinizi doğruladiktan sonra şifrenizi sifirlayabilirsiniz.
 • Doğrulama SMS’ini doğru girmenize ragmen hata aliyorsaniz, lütfen masterpassturkiye@mastercard.com adresinden bizimle iletişime geçiniz.
 • Kart bilgilerinizi hatirlamiyorsaniz, lütfen masterpassturkiye@mastercard.com adresinden bizimle iletişime geçiniz.
S:Masterpass’e kayıt olurken kullandıgım cep telefonu numaram değişti, ne yapmalıyım?

C:Eğer Masterpass’e kaydolurken kullandiginiz cep telefonu numaraniz değiştiyse, yeni numaranizi kullanarak Masterpass’e üye olabilirsiniz. Eski numaraniza ait Masterpass hesabınızi silinmesini istiyorsaniz masterpassturkiye@mastercard.com üzerinden bize ulasabilirsiniz.

S:Masterpass hesabımı nasıl silebilirim?

C:Hesabınızi silmenizi gerektiren nedenleri sizden duymak isteriz. masterpassturkiye@mastercard.com adresinden bizimle iletişime geçerek hesap silme konusunda destek alabilirsiniz.

S:Hesabım Kilitlendi, ne yapmalıyım?

C:Masterpass kart sahiplerini çesitli istenmeyen durumlardan korumak adina bazi yöntemler uygulamaktadır. Hesabınızin kilitlenmesi de bu kapsamda yapilan uygulamalardan biridir. Hesabınız kilitlendiginde güvenliginiz için Masterpass hesabınız alışverişe kapatilir ve Masterpass’e kayıtlı kartlariniz ile işlem gerçeklestirilmesine izin verilmez.

Masterpass hesabınız çesitli sekillerde bloklanabilir. hesabınız geçici olarak bloklandiginda "şifremi Unuttum" sayfasından şifrenizi sıfırlayarak hesabınızdaki blokeyi kaldirabilirsiniz. Hesabınız kalıcı olarak bloklandiginda masterpassturkiye@mastercard.com üzerinden bizimle iletişime geçerek hesabınızin açilmasi için destek alabilirsiniz.

S:Masterpass hesabımın oldugu telefon çalındı, ne yapmalıyım?

C:Endiselenmeyin, Masterpass telefonunuzda size ait bir veri barindirmaz. Ancak yine de masterpassturkiye@mastercard.com üzerinden bizimle iletişime geçtiginiz takdirde Masterpass hesabınızi geçici olarak devredisi birakmak için size yardimci olacagiz.

SSS bulunmuyor
Contactless FAQ
Skip to Content
S: Mastercard temassız nedir?

C: Mastercard temassız nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması demek. Ödeme yapmak için tek gereken kartınızı, anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurmak.

S: Neden temassız ödemeyi tercih etmeliyim?

C: Temassız ödemenin sunduğu birçok avantaj var

 • Nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması gibi. Yani bozuk para taşımanız ya da bozuk para ayarlamaya çalışmanız gerekmez.
 • Ödeme esnasında temassız özellikli kartınızı ya da cihazınızı kimseye vermek zorunda kalmadığınız için kontrolü daima sizin elinizdedir.
 • Nakit ödemeye kıyasla harcamalarınızı kaydını daha iyi tutabilirsiniz.
 • Hızlıdır, bu nedenle hızlı olmanız gereken yerlerde kullanım için idealdir. Mesela stadyumlar, fast food restoranları, kafeler, benzin istasyonları ve benzeri birçok yer
S: Nerelerde temassız ödeme yapabilirim?

C: Temassız ödeme sembolünü gördüğünüz her yerde sadece cihazını okuyucuya hafifçe dokundurun. Fast food restoranları, benzin istasyonları, marketler, eczaneler, stadyumlar ve daha birçok yerde…

Katılımcı noktalar

Eğer temassız ödeme sembolü yoksa, temassız özellikli kartınızı her zamanki gibi POS cihazına sokarak ya da yandan kaydırarak kullanabilirsiniz.

S: Mastercard temassız ile nasıl ödeme yapabilirim?

C: Katılımcı perakende noktasında ödeme yapmak için Mastercard temassız kartınızı, anahtarlığınızı veya akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurun. 

Katılımcı noktalar

S: Temassız logosu olmayan okuyucularda da temassız özellikli kartımı ya da cihazımı kullanabilir miyim?

C: Bu sembolü gösteren tüm okuyucularda temassız ödeme yapabilirsiniz. Temassız kartınızı ayrıca manyetik şerit okuyucunun (POS cihazı) yanından kaydırarak ödeme yapabilirsiniz. Ancak temassız özellikli anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu manyetik şeritli okuyucuda kullanmazsınız.

S: Kartımı/cihazımı okuyucuya ne kadar yakın tutmalıyım?

C: Kartınızı/cihazınızı kasada yer alan okuyucunun üzerindeki temassız sembolüne 2 cm uzaklıkta tutmalısınız. Cüzdanınızda birden fazla temassız kartınız varsa cüzdanınızı okuyucuya yaklaştırmak yerine ödeme yapmayı tercih ettiğini temassız kartınızı çıkarıp okuyucuya hafifçe dokundurmalısınız.

S: Yaptığım alışverişler aylık ekstremde nasıl görünecek?

C: Temassız yapılan ödemeleriniz, ekstrenizde herhangi bir kartınızla yaptığınız diğer ödemeler göründüğü gibi yer alacak.

S: Nasıl çalışıyor?

C: Temassız okuyucu gizlenmiş bir gömülü bilgisayar çipi ve rf (radyo frekansı) anteni ile çalışmaktadır. Kasada temassız kartınızı veya cihazınızı okuttuktan sonra, ödeme detayları kablosuz olarak Mastercard ağına iletilir. Cep telefonu ile ödeme yapıyorsanız, telefonunuzu okuyucuya dokundurduktan sonra bir ödeme onayı bilgisi alırsınız ve işinize devam edersiniz.

S: Anahtarlık ya da temassız ödeme etiketi nedir?

C: Anahtarlık ya da temassız ödeme etiketi anahtarlığınıza takabileceğiniz temassız özellikli bir cihaz. Kart düzenleyen kuruluşlar zaman zaman geleneksel plastik Mastercard kredi kartınız ile birlikte bu cihazı verebiliyorlar.

S: Mastarcard temassız özellikli kartımı veya cihazımın kullanırken özellikle dikkat etmem gereken noktalar var mı?

C: Temassız özellikli kartınızı veya cihazını diğer kredi kartınız, banka kartınız ya da ön ödemeli kartınız gibi kullanabilirsiniz. Daima temassız özellikli kartınızın nerede olduğunu bilin ve güvenli bir yerde olmasına dikkat edin. Tüm kart numaralarınızı, son kullanma tarihlerini ve acil durumda aramanız gereken telefon numaralarını mutlaka not edin.

S: Pili var mı?

C: Hayır, pili yok.

S: Açmam/kapamam gerekiyor mu?

C: Temassız özellikli cep telefonunuz varsa açıp kapayabilirsiniz. Temassız özellikli kartınız veya anahtarlığınız varsa daima kullanımıza hazırdır. Açıp kapamanıza gerek olmaz.

S: Güvenli mi?

C: Evet. Temassız ödemeler güvenli şifreleme teknolojisine sahiptir ve Sıfır Sorumluluk koruması sunarlar. Standart kartınız kadar güvenlidir. 

 • Kontrol sizdedir - Ödeme esnasında temassız özellikli kartınızı ya da cihazınızı kimseye vermek zorunda değilsiniz.
 • Yanlışlıkla ödeme yapmazsınız - Ödeme yapabilmek için temassız özellikli kartınız ya da cihazınız okuyucuya yakın bir mesafede olmalı.
 • İki kere ödeme yapmazsınız - Kartınızı ya da cihazınızı kasada birden fazla okutsanız bile, sadece bir ödeme yaparsınız.

Güvenlikle ilgili daha fazla bilgi

S: Neden imza istenmiyor?

C: Temassız ödemenin nakit ödeme kadar kolay ve rahat olması için temassız ödeme kabul eden işyerleri küçük miktarlardaki alışverişler için (50 TL ve altı) imza istemiyorlar. Ancak güvenliğiniz için 50 TL üstündeki alımlarda imza ya da PIN kodu talep ediyorlar. 

S: Temassiz özellikli kartım ya da cihazım çalınır ya da kaybolursa ne yapmalıyım?

C: Kartınızı kaybettiyseniz ya da hesabınızdan onaysız işlem yapıldığından şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden kartınızı düzenleyen banka ile temasa geçmelisiniz. Eğer kartınızı düzenleyen bankanın telefon numarasını bilmiyorsanız Mastercard'I arayabilirsiniz. gerekli telefon bilgisini bulabilmeniz size yardımcı oluruz.

Bize ulaşın

S: Burada cevabını bulamadığınız sorular varsa

C: Eğer sorunuz bu listede yer almıyorsa, hesabınıza ait bilgilere sahiplerse kartınızı düzenleyen banka ile iletişime geçmenizi öneririz. Bankanızın müşteri ilişkilerine ulaşabileceğiniz telefon numarası kartınızın arkasında yer alır. Her zaman Mastercard Yardım Merkezini ücretsiz hattımız 1-800-627-8372 üzerinden ya da ödemeli olarak 1-636-722-7111 üzerinden arayabilirsiniz. Sorunuzu sadece Mastercard tarafından yanıtlanacağına inanıyorsanız, buraya tıklayarak sorunuzu bize iletebilirsiniz.

Ticari Kullanım - SSS

   

S: Mastercard temassız nedir?

C: Mastercard temassız nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması demek. Ödeme yapmak için tek gereken kartınızı, anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurmak.

S: Nasıl çalışıyor?

Temassız okuyucu gizlenmiş bir gömülü bilgisayar çipi ve rf (radyo frekansı) anteni ile çalışmaktadır. Kasada temassız kartınızı veya cihazınızı okuttuktan sonra, ödeme detayları kablosuz olarak Mastercard ağına iletilir. Cep telefonu ile ödeme yapıyorsanız, telefonunuzu okuyucuya dokundurduktan sonra bir ödeme onayı bilgisi alırsınız ve işinize devam edersiniz.

S: Mastercard temassız kullanmamın işime ne faydaları olacak?

C: Temassız ödeme kabul etmenizin ticari işletmeniz için kanıtlanmış birçok faydası vardır:

 • Ödeme süreci daha hızlı gerçekleşir
 • Ortalama harcama artar
 • Nakit para kullanımından kaynaklanan maliyetleri azaltır
 • Mobil NFC (Yakın Alan İletişimi) ve giyilebilir ödeme sistemleri gibi yeni dijital ödeme şekillerine uygun POS hizmeti sunar
S: Temassız hangi ticari işletmeler için avantaj sağlar?

C: Temassız ödeme kabul etmek bütün ticari işletmeler için avantajlıdır; özellikle de hız ve rahatlığın önemli olduğu ya da nakit ödemenin daha yoğun olduğu yerlerde. Örneğin fast food restoranlarında, süpermarketlerde, hızlı servis yapan restoranlarda, arabaya servis yapan restoranlarda, küçük marketlerde, yiyecek-içecek otomatlarında, gişelerde, taksilerde, otoparklarda, benzincilerde ve toplu taşımada.

S: Mastercard temassız kullanmak güvenli midir?

C: Evet, Mastercard temassız işlemleri de, Mastercard'ın  her yıl milyarlarca manyetik şerit ve çip kart işlemi yaptığı aynı finansal ödeme ağı üzerinden yapılır.

Mastercard temassız güvenlik mekanizmaları aşağıdaki şekilde tasarlanmıştır:

 • Sahte karta karşı korur
 • Temassız işlemlerde, kartı kopyalamaya karşı etkin bir koruma mekanizması bulunur
 • Tüm ortamlarda, temassız verilerinin dolandırıcılar tarafından hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinin size yansıyan etkilerini sınırlandırır.
 • Müşteri yanlışlıkla iki kez dokunsa bile, sistem tüketiciyi bir kez  borçlandırır.
S: Temassız karta ya da cep telefonuna geri ödeme yapmak mümkün mü?

C: Evet, aynı alım yaparken uygulandığı gibi, temassız ödeme yapılan cihazı okutarak müşterilere geri ödeme yapılabilir. Lütfen mağazanızın ödeme iadesi prosedürünü izleyin.

S: Temassız ödeme kabul etmek, ticari işletmenin ödeme garantisi ile ilgili bir şeyi değiştirir mi?

C: Hayır, eğer online veya offline olarak bir temassız ödeme onayı geldiyse, temassız için geçerli olan CVM (Kart sahibi Doğrulama Metodu) limitinin altında işlemler için dahi, ticari işletme yine ödeme garantisine sahip olur. 

S: Bunun ne gibi maliyetler var?

C: Maliyet seçtiğiniz çözüme göre değişecektir. Ticari işletmeler, temassız ödeme kabul etmek için takılabilir okuyucuyu, tam entegre POS cihazını ya da bağımsız POS sistemini tercih edebilirler.

S: Mobil ödeme kabul etmekle kartla ödeme kabul etmek arasındaki fark nedir?

C: Kasa görevlisi için mobil ödeme aynı temassız kart ödemesi gibidir: sadece müşteri mobil cihazı üzerinden PIN kodu, biyometrik ya da örüntü tanıma ile kimlik doğrulaması yapmalıdır.

S: Temassız için ödeme doğrulama süreci nasıldır?

C: Ülkeye özel belirlenmiş temassız kart sahibi doğrulama limitine kadar olan işlemler için kart şifresi ya da imza gerekmemektedir. Bu limiti aşan ödemeler için PIN kodu veya imza gereklidir. Cep telefonu ile yapılan bir satınalma için, tüketici mobil cihazı üzerinden PIN kodu ile kimlik doğrulaması yapacaktır.

S: Müşteriler herhangi bir yerde temassız ödeme yapıp yapamayacaklarını nasıl bilirler?

C: Satış noktasındaki (POS) okuyucuda temassız kabul sembolü bulunmalıdır. Çoğu işyeri temassız ödeme kabul edildiğini belirten levha ya da uyarılar da bulundurmaktadır.

S: İşyerlerinin temassız ödeme sunmasına yardımcı olacak başka hangi dokümanlar bulunuyor?

C: İşyerleri için Temassız Araç Kiti ve Tüketicinin Temassız Deneyimi'ni Nasıl En İyi Hale Getirirsiniz - Mükemmel Ödeme başlıklı kaynaklar Mastercard temassız ödeme programını başarılı bir şekilde sunmanız için rehberiniz olacaktır. Bu 2 dokümanı da mastercard.com/contactless adresinde bulabilirsiniz. Mastercard Terminal Entegrasyonu (M-TIP Process Guide) süreç rehberini de içeren ek kaynaklar için lütfen bankanız ile temasa geçin.

S: Müşteriler okuyucunun yanından geçtiklerinde farkında olmadan herhangi bir alım yapabilirler mi?

C: Hayır. Önce terminali aktive etmeniz gerekir. Bunun için de kasiyerin ödeme miktarını girmesi gereklidir. Bunun yanı sıra, kart ya da cihazın terminale maksiumum 5cm uzaklıkta tutulması gereklidir.

S: Ticari işletmeler temassız işlem için bir fatura çıktısı almalı mıdır?

C: Hayır, müşteri istemedikçe düşük tutarlı işlemler için fatura çıktısı almanız gerekmez.

S: Mastercard temassız kartlar için işlem limiti nedir?

C: Temassız ödemeler, aynı geleneksel kart ödemelerindeki gibi bütün tutarlar için kabul edilmelidir.

S: Yazar kasa cevap vermezse ne yapacağız?

C: Sorunu gidermek için aşağıdaki adımları deneyin:

 • Terminal ve adaptörlerin açık ve bağlı olduğuna emin olun. Ekrandaki ışık, yazı veya grafik terminalin açık olduğunu gösterir.
 • Terminaliniz ayrı bir temassız okuyucusu olan entegre olmayan bir terminalse, işlem girişi yapıldıktan sonra temassız okuyucunun ışığının yandığından emin olun. Bu sinyal lambası işlem girişi yapılmadan yanmıyor olabilir.
 • Aynı kart işlemlerindeki gibi, işlemi tekrar girin ve müşterinizden tekrar okutmasını isteyin. Kartının ya da cihazının terminale maksiumum 5cm uzaklıkta olduğundan emin olun. Bi bip sesi ya da ışıkta bir değişiklik görmeniz gerekir.
 • Terminaliniz hala cevap vermiyorsa, terminal üreticisine veya dağıtıcıya başvurun.
S: Mastercard temassız teknolojisi mobil cihazlarda nasıl çalışıyor?

C: Kasa işlemi sırasında, müşterileriniz cihazlarındaki yönlendirmeleri takip etmeliler (bu cihazdan cihaza değişebilir) ve sonra tek yapmaları gereken cihazlarını doğru bir şekilde temassız özellikli terminale (POS cihazına) yaklaştırmaktır. Akıllı bir telefon ile ödeme yapmak için müşterinizin bir PIN kodu ile kimlik doğrulama yapması gerekmektedir.

SSS bulunmuyor
Browser Support
Skip to Content
S: mastercard.com sitesine girerken bir problem ile karşılaşıyorum. Ne yapmalıyım?

C: İlgili web sitesi aşağıdaki web tarayıcıları ile uyumlu olarak tasarlanmıştır.

 • Google Chrome (son güncel sunum)
 • Firefox (son güncel sunum)
 • Internet Explorer 11
 • Safari (son güncel sunum)
SSS bulunmuyor
S: Kanuni yaptırımlar konusu ile ilgili çalışıyorum ve bir sahtekarlık ile ilgili dava yürütmekteyim, bu durumu kim ile görüşebilirim.

C: Lütfen Kanuni Yaptırımlar Destek Merkezi’mize Law_Enforcement_Support@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile ulaşın. Lütfen, tüm kart numarasını bizimle paylaşmayın ve sadece kart numarasının ilk 6 hanesini gönderin. En geç 48 saat içinde konuyla ilgili size geri dönüş yapılacaktır.

Lütfen, Mastercard’ın kart sahipleri ile direk müşteri ilişkisi kurmadığını ve hesaplarını muhafaza etmediğini dikkate alınız. Bir banka ya da finansal kuruluş, Mastercard adı ve lisansı ile kart ihracı gerçekleştirdiğinde, kart sahibinin muhatabı tamamen kart basımını gerçekleştiren banka ya da  finansal kurum taşımaktadır. Sonuç olarak, herhangi bir hesap detayı istenildiğinde, Mastercard kartlarını ihraç eden ve halihazırda periyodik demeçler veren, açıklamalar yapan, iletişim faaliyetlerinde bulunan banka ya da finansal kurum tarafından bu bilgi edinilebilir.

SSS bulunmuyor
SSS bulunmuyor