Skip to Content

S: Ne tür kartlar mevcut?

C: Mastercard markası altında çeşitli ürünler sunuyoruz –Kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart,ticari kart ve temassız (PayPass). Lütfen kartınızı düzenleyen kurumla görüşerek size hangi kartları sunabildiklerini öğrenin.

S: Mastercard karta sahip olmak için ne yapmalıyım?

C: Mastercard kartları tüm büyük finansal kuruluşlarda düzenlenir. İhtiyacınıza en uygun Mastercard kartını bulmak için lütfen ürün bölümümüze göz atın, buradan bilgi edinebilir ve kart düzenleyen kurumların iletişim bağlantılarına erişebilirsiniz.

S: Mastercard kartları dünya genelinde kabul görür mü?

C: Evet, Mastercard işareti (ya da sahip olduğunuz karta bağlı olarak Maestro/Cirrus işareti) bulunan, dünya genelindeki perakende satış noktalarında ve ATM’lerde kabul görür. An itibariyle kartınızı dünya genelinde 32 milyondan fazla noktada kullanabilirsiniz.

S: Mastercard kartımla sorun yaşarsam kimi aramalıyım?

C: Yurtiçinde ya da yurtdışında kartınızla sorun yaşarsanız, kartınızı düzenleyen kurumu arayınız. Bu kurumun numarası kartınızın arkasında yazılıdır. Ücretsiz küresel Kart Hamili Hizmetleri telefon hattımızı da arayabilirsiniz.

S: Maestro kart nedir?

C: Bu, bankanızdaki güncel hesabınıza bağlı bir banka kartıdır, örneğin bu kartı kullandığınızda para otomatik olarak hesabınızdan çekilir. Maestro işaretini gördüğünüz perakendecilerde veya ATM’lerde kullanılabilir.

S: Kartımı kaybedersem veya çaldırırsam ne yapmalıyım?

C: Kartınız kaybolduysa ya da çalındıysa, hemen kartınızı düzenleyen kurumu arayınız. Önlem olarak bu numarayı kartınızdan/cüzdanınızdan ayrı bir yerde tutmanızı öneririz. Yurtdışındayken destek almak için lütfen Kart Hamili Hizmetlerine göz atın ve bulunduğunuz ülkenin numarasını arayın.

S: ATM nerede bulunur?

C: Dünya genelinde Mastercard, Maestro ve Cirrus kabul eden ATM’lerin bir listesini veren ATM Bulucu’nuzu kullanarak bir ATM bulabilirsiniz.

Üyelik

S: Masterpass Nedir?

C: Masterpass kart bilgilerinizi Mastercard® alt yapısı içinde güvenli bir şekilde saklayarak Masterpass logosu gördüğünüz işyerlerinde tek tıkla hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapmanızı sağlayan bir dijital ödeme çözümüdür. 

Masterpass bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek kaydolduğunuz bir cep telefonu uygulaması değildir. Masterpass logosu gördüğünüz üye işyerlerinde, üye işyerinin ödeme alt yapısının içine entegre olmuş biçimde çalışır. 

Masterpass ile internete bağlı tüm çevrimiçi cihazlar aracılığı ile alışveriş yaparken ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik, kart bilgilerinizi bir kez kaydettiğiniz zaman, kart bilgilerinizi tekrar tekrar girmeden Masterpass üyesi tüm işyerlerinde tek tıkla alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kısacası, Mastercard tarafından geliştirilen, Masterpass güvenli ödemenin dijital hali ile hızlı ve kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz.

S: Masterpass’e nasıl üye olabilirim?

C: Masterpass’e iki farklı yöntem ile kaydolabilirsiniz:

 • Masterpass Türkiye web-sitesi üzerinden kart bilgilerinizi kaydederek (www.masterpassturkiye.com)
 • Masterpass logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi, mobil uygulamalar üzerinde, kredi ve/veya banka kartı ile ödeme adımına geldiğinizde, ”Kartımı Masterpass’e kaydet” kutucuğunu işaretleyerek.

Masterpass üye işyerleri listesi için tıklayın. Masterpass kullanıcı adınız kayıt esnasında verdiğiniz cep telefonu numaranızdır. Ödeme esnasında yapılan kayıt işlemi sonrasında Masterpass hesap şifreniz, kayıt için kullandığınız cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilecektir.

S: Masterpass kullanımı güvenli midir?

C: Masterpass, Mastercard tarafından sunulan global bir dijital ödeme çözümüdür. Masterpass’e eklediginiz bilgileriniz bankadaki kayıtlı cep telefonunuz ile doğrulanarak, SMS onayı sonrası eklenebilir veya değiştirilebilir. Mastercard’ın uygulaması olan Masterpass ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

S: Masterpass kullanımı ücretli mi?

C: Masterpass kullanıcılar için ücretsiz bir hizmettir.Masterpass kart kullanıcıları için ücretsiz bir hizmettir.

 

Hesap Yönetimi

S: Masterpass™’e kartlarımı nasıl ekleyebilirim?

C: Masterpass logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi vemobil uygulamalardaödeme adımına geldiğinizde ”Kartımı Masterpass’e kaydetmek istiyorum.” kutucuğunu işaretleyerek kartınızı ekleyebilirsiniz. Ek olarak Masterpass Türkiye web-sitesi üzerinden de kartınızı ekleyebilirsiniz.

S: Masterpass’e kayıtlı kartlarımı nasıl yönetebilirim?

C: Masterpass’in geçerli olduğu işyerlerindeki kullanıcı profili yönetim ekranı üzerinden ya da ilgili işyerinin ödeme adımında kartlarınızı ekleyebilir ya da silebilirsiniz. Masterpass Türkiye web-sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak de Masterpass alt yapısında sakladığınız kartlarınızı görüntüleyebilir, yeni kart ekleyebilir veya kartlarınızı silebilirsiniz.

S: Masterpass’i alışveriş yapmak için nasıl kullanabilirim?

C: Masterpass logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi, mobil uygulamalar üzerinde alışveriş yaparken, ödeme adımına geldiğinizde, 

Eğer, Masterpass’e henüz kayıtlı değilseniz:

 1. Kredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme adımında kart bilgilerinizi girin ve ”Kartımı Masterpass’e kaydet” kutucuğunu tıklayın.
 2. Bankanız tarafından bankanızda kayıtlı olan telefon numaranıza gelen tek kullanımlık şifre ile işleminizi doğrulayın.
 3. Masterpass ödeme alt yapısına kaydoldunuz ve ödemeniz alındı. Bir sonraki alışverişinizde Masterpass ile ödeme seçeneğini seçerek, aynı bilgileri tekrar girmeden, tek tıkla güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer, Masterpass’e kayıtlıysanız;

 1. Kredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme sekmesine geldiğinizde ve Masterpass’e kayıtlı kartlarınız görüntülenecektir.
 2. Sonrasında Masterpass’e kayıtlı kart bilgilerinizle tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayın.
 3. Bulunuyor hatırlatmasını gördüğünüzde, Masterpass hesabınızı doğrulamak için bankanız tarafından gönderilen tek kullanımlık şifre ile hesabınızı doğrulayın.
 4. Hesap doğrulama sonrasında Masterpass’e kayıtlı kart bilgilerinizle tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayın.

S: Masterpass’i alışveriş yapmak için nasıl kullanabilirim? Masterpass’e kartımı ekleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

C: 

 • Masterpass logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi, mobil uygulamalar üzerinde alışveriş yaparken, ödeme adımına geldiğinizde, Kart bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • Kart bilgilerinizi doğru girdiyseniz kartınızın bağlı olduğu bankadaki kayıtlı cep telefonunuza doğrulama SMS’inizin geldiğinden emin olunuz. Kart bilgilerinizi doğru girmenize rağmen doğrulama şifrenizi alamıyorsanız, kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek, cep telefonu ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru şekilde tanımlandığından emin olunuz.
 • Doğrulama SMS’ini alıp, ekrana doğru bir şekilde girmenize rağmen halen hata alıyorsanız; lütfen masterpassturkiye@echoccs.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçiniz.

S: Masterpass şifremi unuttum. Nasıl sıfırlayabilirim?

C: 

 • Şifrenizi unutmanız durumunda “Şifremi Unuttum” sayfası üzerinden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Masterpass’e kayıtlı kartlarınızdan herhangi birine ait bilgileri girerek kartınızın bağlı olduğu bankadan, bankanızda kayıtlı olan cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek kendinizi doğruladıktan sonra şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.
 • Kart bilgilerinizi doğru girmenize rağmen doğrulama şifrenizi alamıyorsanız, kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek, cep telefonu ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru şekilde tanımlandığından emin olunuz.

Kart bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya kayıtlı kart bilgileriniz iptal olduysa, aynı sayfada kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı belirterek hesap silme özelliğini kullanabilirsiniz.

S: Masterpass’e kayıt olurken kullandığım cep telefonu numaram değişti. Ne yapmalıyım?

C: Masterpass’e kayıt olurken kullandığınız cep telefonu numaranız değişti ise, yeni numaranızı kullanarak Masterpass’e üye olabilirsiniz. Eski numaranıza bağlı Masterpass hesabınızı silmek için aşağıda yer alan “Masterpass hesabımı nasıl silebilirim?” başlığındaki adımları takip edebilirsiniz.

S: Kartım Masterpass’te kayıtlı mı?

C: Daha önceden Masterpass’e kaydettiğinizi düşündüğünüz kartı sorgulamak istediğiniz durumda “Kartım Masterpass’te Kayıtlı Mı?” sayfası üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kayıtlı olduğunu düşündüğünüz kartın bilgilerini girerek kartınızın bağlı olduğu bankadan, bankanızda kayıtlı olan cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek kartınızın Masterpass’te kayıtlı olup olmadığını görüntüleyebilir ve kayıtlı olmasını istemediğiniz kartı güvenle silebilirsiniz.

 • Kart bilgilerinizi doğru girmenize rağmen doğrulama şifrenizi alamıyorsanız, kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek, cep telefonu ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru şekilde tanımlandığından emin olunuz.
 • Doğrulama SMS’ini alıp, ekrana doğru bir şekilde girmenize rağmen halen hata alıyorsanız; lütfen masterpassturkiye@echoccs.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçiniz.

Kart bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya kayıtlı kart bilgileriniz iptal olduysa, aynı sayfada kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı belirterek hesap silme özelliğini kullanabilirsiniz.

S: Bir işyerinde Masterpass'e bağlanmak ne demek? Bunu nasıl yapabilirim?

C: Eğer ödeme yapmak istediğiniz kartı farklı bir iş yeri üzerinden daha önce Masterpass’e kaydettiyseniz, üye iş yerlerinde ödeme ve kayıtlı kartlarım sayfasında “Masterpass’e kayıtlı kartlarınız bulunuyor” v.b. bir bilgilendirme göreceksiniz. (Bu hatırlatmayı göremiyorsanız, kartınızı Masterpass’e kaydederken kullandığınız cep telefonu numaranızın ilgili iş yerinin profil bilgilerinde kayıtlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir.)

İlgili uyarıyı gördükten sonra Masterpass hesabını doğrulamak için banka tarafından kart sahibine gönderilen kısa mesajda yer alan tek kullanımlık şifre ile hesabınızı doğrulayın. Doğrulama tamamlandıktan sonra Masterpass’e kayıtlı kart(lar)ınız ödeme sekmesinde görünecektir. Ödeme yapmak istediğiniz kartı seçip güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

S: Masterpass hesabımı nasıl silebilirim?

C: Masterpass Türkiye internet sitesi ( www.masterpassturkiye.com ) üzerinden hesabınıza erişim sağlayarak ya da kartınızı kaydetmiş olduğunuz işyerinde kullanıcı profili yönetim ekranı üzerinden ya da kartlarım menüsü altından kartlarınızı silebilirsiniz. En son kartınızı sildiğinizde hesabınız da silinecektir. Hesabınıza ait telefon numaranız haricinde hiçbir bilginiz olmadığı ya da kart bilgilerinizin çeşitli nedenlerle (kart iptali, kartın süresinin dolması vb.) kullanılamaz hale gelmesi durumunda “Şifremi Unuttum” sayfasından kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı beliterek de hesabınızı güvenle silebilirsiniz. Hesabınıza ait telefon numarasına erişim sağlayamadığınız durumda (telefon değişikliği, cihaz ya da operatör kaynaklı hata durumları vb.) hesabınızın silinebilmesi için; masterpassturkiye@echoccs.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçerek hesap silme konusunda destek alabilirsiniz.

S: Masterpass’e kayıtlı kartlarım iptal oldu. Ne yapmalıyım?

C: Böyle bir durumda; Masterpass’e kayıtlı ve iptal olan kartınızı silmek ve güncel kart bilgilerinizi girmek için, Masterpass Türkiye web-sitesi üzerinden hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza hiçbir şekilde erişemediğiniz durumda; “Şifremi Unuttum” sayfasından kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı beliterek hesabınızı güvenle sildikten sonra güncel kart bilgilerinizi kullanarak tekrar kart ekleyebilirsiniz.

S: Masterpass hesabım kilitlendi. Ne Yapmalıyım?

C: Masterpass kart kullanıcılarını istenmeyen çeşitli durumlardan korumak adına bazı yöntemler uygulamaktadır. Hesabınızın kilitlenmesi de bu kapsamda yapılan uygulamalardan birisidir. Hesabınız kilitlendiğinde, güvenliğiniz için Masterpass hesabınız alışveriş ve ödeme işlemlerine kapatılır. Masterpass’e kayıtlı kartlarınız ile işlem gerçekleştirilmesine izin verilmez. Masterpass hesabınız bloklandığında “Şifremi Unuttum ” sayfasından şifrenizi sıfırlayarak hesabınızdaki blokeyi kaldırabilirsiniz.

 

Güvenlik

S: Masterpass™’i kullanmak güvenli midir?

C: Masterpass, Mastercard® tarafından sunulan uluslararası bir dijital ödeme alt yapısıdır. Masterpass ile kart bilgileriniz, Mastercard alt yapısı içinde güvenli şekilde saklanır. Ayrıca, Masterpass’e eklediğiniz kart bilgileriniz bankanızdaki kayıtlı cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifre ile doğrulanır ve ancak doğrulama işlemi başarılı olduktan sonra sonrasında eklenebilir. Mastercard’a ait ödeme alt yapısı olan Masterpass’e güvenle kaydedebilir ve kayıtlı kartlarınızla tek tıkla hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

S: Tek Kullanımlık Şifre (OTP) nedir? Nasıl kullanabilirim?

C: Bazı işyerlerinin kendi tercihlerine göre alışverişiniz sırasındaki sahtecilik risklerini azaltmak için Masterpass tarafından sağlanan çeşitli güvenlik mekanizmaları kullanılmaktadır. Ödeme işleminiz sırasında, tek kullanımlık şifre ile doğrulama isteği, Masterpass’in kurguladığı ekstra güvenlik adımlarından birisidir. Tek kullanımlık doğrulama şifresi kartınızın bağlı olduğu banka tarafından, bankada kayıtlı olan cep telefonunuza kısa mesaj ile iletilir ve sadece sizin tarafınızdan bir defaya mahsus olarak kullanılabilir. Masterpass tek kullanımlık şifre prosedürleri aşağıdaki gibidir:

 • İşlem esnasında, doğrulama şifresini 3 defa art arda yanlış girmeniz durumunda, “Tek Kullanımlık Şifre deneme hakkınız dolmuştur.” uyarısı gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • Tek kullanımlık şifre bankada kayıtlı olan cep telefonunuza SMS ile iletildikten 3 dakika sonra kullanılmalıdır. Süre dolduktan sonra girildiğinde, “Tek Kullanımlık Şifre kullanım süresi dolmuştur.” uyarısı gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • İşyeri internet sitesi ya da mobil uygulamasında doğrulama ekranı gösterildikten sonra 15 dakika içerisinde herhangi bir zamanda ekrandaki “Tekrar Şifre Gönder” ibaresine tıklayarak tek kullanımlık şifre talep edebilirsiniz. Aynı işlemde en fazla 3 defa Tek Kullanımlık Şifre (OTP) gönderilmesini talep edebilirsiniz. 4. defa şifre talep etmeniz durumunda, “Tek Kullanımlık Şifre talebi limitinizi aştınız, lütfen başka bir işlemde 3 dakika sonra tekrar deneyiniz.” uyarısı gösterilir.
 • Bankanız tarafından bankada kayıtlı cep telefonunuza iletilen tek kullanımlık şifre tamamen size özeldir ve hiçbir şekilde 3. Şahıslarla yazılı veya sözlü olarak (örnek, telefon görüşmesi, vb.) paylaşılmamalıdır.

S: Masterpass hesabımın olduğu telefon çalındı. Ne Yapmalıyım?

C: Masterpass telefonunuzda size ait bir veri barındırmaz. Yine de masterpassturkiye@echoccs.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde Masterpass hesabınızı geçici olarak devredışı bırakmak için size yardımcı olacağız.

 

Diğer

S: Masterpass™ ile e-posta yoluyla iletişime geçerken hızlı destek almak için ne yapmalıyım?

C: Masterpass dünyada bir çok ülkede ve 350.000’nin üzerinde işyerinde kullanılan bir dijital ödeme çözümüdür. Müşteri destek ekibimizin size hızlı şekilde destek verebilmesi için masterpassturkiye@echoccs.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçerken aşağıdaki bilgileri paylaşmanız gerekmektedir:

 • Problem yaşayan kullanıcının Masterpass hesabının telefon numarası.
 • Problemin gerçekleşme zamanı (ay, gün, dakika detayında).
 • Probleme ait detaylar ve varsa probleme ait ekran görüntüleri (Kart bilgilerinizin olduğu ekranlarda bu bilgilerinizi gizleyerek)

S: Masterpass hangi web ve mobil tarayıcılar ile uyumludur?

C: Masterpass’in geçerli olduğu işyerlerinin hizmet verdiği tüm güncel web ve mobil tarayıcılar ile kullanabilirsiniz.

 

Ödeme İşlemleri / Alışveriş

S: Masterpass™ hangi işyerlerinde geçerlidir?

C: Masterpass logosu gördüğünüz binlerce uluslararası ve yerel internet sitesi, mobil internet sitesi, cep telefonu uygulaması üzerinde Masterpass ile ödeme yapabilirsiniz. Masterpass üye işyerleri listesi için tıklayın.

S: Masterpass yurt dışında geçerli midir?

C: Masterpass logosu gördüğünüz dünya çapındaki tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Masterpass global üye işyerleri listesi için tıklayın.

S: Masterpass alt yapısında hangi kartları saklayabilirsiniz?

C: 

    Banka       Kredi Kartı             Banka / Ön Ödemeli Kart  
      Akbank             evet                          evet                       
      Aktifbank             evet                          evet
      Albaraka Türk             evet                          evet
      Anadolu Bank             evet                          evet
      Birleşik Ödeme             -                          evet
      Burgan Bank             -                          evet
      ING Bank             evet                          evet
      Denizbank             evet                          evet
      Fibabanka             evet                          evet
      Finansbank             evet                          evet
      Garanti Bankası             evet                          evet
      Halkbank             evet                          evet
      HSBC             evet                          -
      Kuveyt Türk             evet                          evet
      Odeabank             evet                          -
      Ozanpay             -                          evet
      Papara             -                          evet
      Şekerbank             evet                          evet
      Türk Elektronik Para A.Ş.             -                          evet
      Türk Telekom             -                          evet
      Türkiye Ekonomi Bankası                       evet                          evet
      Türkiye Finans Katılım Bankası                       evet                          evet
      Türkiye İş Bankası            evet                          evet
      Vakıfbank            evet                          evet
      Vakıf Katılım Bankası            evet                          evet
      Vodafone Pay            -                          evet
      Yapı ve Kredi Bankası            evet                          evet
      Ziraatbank            evet                          evet
      Ininal            -                          evet
      PEP            -                          evet
      Paycell            -                          evet

 

S: Kartımı bir kere Masterpass’e kaydettikten sonra Masterpass logosunun olduğu başka bir işyerinde nasıl kullanabilirim?

C: Masterpass üyesi işyerlerininKredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme sekmesine geldiğinizde “Masterpass’e kayıtlı kartlarınız bulunuyor” uyarısını göreceksiniz. (Bu hatırlatmayı göremiyorsanız, kartınızı Masterpass’e kaydederken kullandığınız cep telefonu numaranızın işyerinizin Profil bilgilerinde kayıtlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. ) 

İlgili uyarıyı gördükten sonra Masterpass hesabınızı doğrulamak için bankanız tarafından telefonunuza gönderilen kısa mesajda yer alan tek kullanımlık şifre ile hesabınızı doğrulayın. Doğrulama tamamlandıktan sonra Masterpass’e kayıtlı kart(lar)ınızı göreceksiniz. Ödeme yapmak istediğiniz kartınızı seçip tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

S: Masterpass ile ödeme yaparken ödül/puan kullanabilir miyim?

C: Masterpass ile yaptığınız ödemelerde ödül/puan kazanımlarınız kartınızın bağlı olduğu bankanın sizin için belirlediği kurallar çerçevesinde devam eder. Masterpass’e kaydettiğiniz kartınızda biriken ödüllerin ve/veya puanların kullanımını alışveriş yaptığınız işyeri desteklediği takdirde kullanabilirsiniz.

S: Masterpass ile ödeme yaparken taksit kullanabilir miyim?

C: Alışveriş yaptığınız işyeri taksitli ödemeyi destekliyorsa, ödemenizi yaparken taksit seçeneklerini kullanabilirsiniz.

S: Masterpass ile ödeme yaparken kartımın işyerinde kabul edilmemesi durumunda ne yapmalıyım?

C: Masterpass’e kaydettiğiniz kartlarınızla, Masterpass logosu gördüğünüz tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda (limit yetersizliği, kartınızın internet alışverişlerine kapalı olması, işyerinin yetki ve kararları vb.) işyeri ya da kartınızın kayıtlı olduğu banka işleminizi onaylamayabilir. Bu durumda alışveriş yaptığınız işyeri ya da bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

S: Mastercard temassız nedir?

C: Mastercard temassız nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması demek. Ödeme yapmak için tek gereken kartınızı, anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurmak.

S: Neden temassız ödemeyi tercih etmeliyim?

C: Temassız ödemenin sunduğu birçok avantaj var. Nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması gibi. Yani bozuk para taşımanız ya da bozuk para ayarlamaya çalışmanız gerekmez.

Ödeme esnasında temassız özellikli kartınızı ya da cihazınızı kimseye vermek zorunda kalmadığınız için kontrolü daima sizin elinizdedir.

Nakit ödemeye kıyasla harcamalarınızı kaydını daha iyi tutabilirsiniz.

Hızlıdır, bu nedenle hızlı olmanız gereken yerlerde kullanım için idealdir. Mesela stadyumlar, fast food restoranları, kafeler, benzin istasyonları ve benzeri birçok yerde...

S: Nerelerde temassız ödeme yapabilirim?

C: Temassız ödeme sembolünü gördüğünüz her yerde sadece cihazını okuyucuya hafifçe dokundurun. Fast food restoranları, benzin istasyonları, marketler, eczaneler, stadyumlar ve daha birçok yerde...

Eğer temassız ödeme sembolü yoksa, temassız özellikli kartınızı her zamanki gibi POS cihazına sokarak ya da yandan kaydırarak kullanabilirsiniz.

S: Mastercard temassız ile nasıl ödeme yapabilirim?

C: Katılımcı perakende noktasında ödeme yapmak için Mastercard temassız kartınızı, anahtarlığınızı veya akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurun.

S: Temassız logosu olmayan okuyucularda da temassız özellikli kartımı ya da cihazımı kullanabilir miyim?

C: Bu sembolü gösteren tüm okuyucularda temassız ödeme yapabilirsiniz. Temassız kartınızı ayrıca manyetik şerit okuyucunun (POS cihazı) yanından kaydırarak ödeme yapabilirsiniz. Ancak temassız özellikli anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu manyetik şeritli okuyucuda kullanmazsınız.

S: Kartımı/cihazımı okuyucuya ne kadar yakın tutmalıyım?

C: Kartınızı/cihazınızı kasada yer alan okuyucunun üzerindeki temassız sembolüne 2 cm uzaklıkta tutmalısınız. Cüzdanınızda birden fazla temassız kartınız varsa cüzdanınızı okuyucuya yaklaştırmak yerine ödeme yapmayı tercih ettiğini temassız kartınızı çıkarıp okuyucuya hafifçe dokundurmalısınız.

S: Yaptığım alışverişler aylık ekstremde nasıl görünecek?

C: Temassız yapılan ödemeleriniz, ekstrenizde herhangi bir kartınızla yaptığınız diğer ödemeler göründüğü gibi yer alacak.

S: Nasıl çalışıyor?

C: Temassız okuyucu gizlenmiş bir gömülü bilgisayar çipi ve rf (radyo frekansı) anteni ile çalışmaktadır. Kasada temassız kartınızı veya cihazınızı okuttuktan sonra, ödeme detayları kablosuz olarak Mastercard ağına iletilir. Cep telefonu ile ödeme yapıyorsanız, telefonunuzu okuyucuya dokundurduktan sonra bir ödeme onayı bilgisi alırsınız ve işinize devam edersiniz.

S: Anahtarlık ya da temassız ödeme etiketi nedir?

C: Anahtarlık ya da temassız ödeme etiketi anahtarlığınıza takabileceğiniz temassız özellikli bir cihaz. Kart düzenleyen kuruluşlar zaman zaman geleneksel plastik Mastercard kredi kartınız ile birlikte bu cihazı verebiliyorlar.

S: Mastercard temassız özellikli kartımı veya cihazımın kullanırken özellikle dikkat etmem gereken noktalar var mı?

C: Temassız özellikli kartınızı veya cihazını diğer kredi kartınız, banka kartınız ya da ön ödemeli kartınız gibi kullanabilirsiniz. Daima temassız özellikli kartınızın nerede olduğunu bilin ve güvenli bir yerde olmasına dikkat edin. Tüm kart numaralarınızı, son kullanma tarihlerini ve acil durumda aramanız gereken telefon numaralarını mutlaka not edin.

S: Pili var mı?

C: Hayır, pili yok.

S: Açmam/kapatmam gerekiyor mu?

C: Temassız özellikli cep telefonunuz varsa açıp kapayabilirsiniz. Temassız özellikli kartınız veya anahtarlığınız varsa daima kullanımıza hazırdır. Açıp kapamanıza gerek olmaz.

S: Güvenli mi?

C: Evet. Temassız ödemeler güvenli şifreleme teknolojisine sahiptir ve Sıfır Sorumluluk koruması sunarlar. Standart kartınız kadar güvenlidir.

Kontrol sizdedir - Ödeme esnasında temassız özellikli kartınızı ya da cihazınızı kimseye vermek zorunda değilsiniz.

Yanlışlıkla ödeme yapmazsınız - Ödeme yapabilmek için temassız özellikli kartınız ya da cihazınız okuyucuya yakın bir mesafede olmalı.

İki kere ödeme yapmazsınız - Kartınızı ya da cihazınızı kasada birden fazla okutsanız bile, sadece bir ödeme yaparsınız.

S: Neden imza istenmiyor?

C: Temassız ödemenin nakit ödeme kadar kolay ve rahat olması için temassız ödeme kabul eden işyerleri küçük miktarlardaki alışverişler için (50 TL ve altı) imza istemiyorlar. Ancak güvenliğiniz için 50 TL üstündeki alımlarda imza ya da PIN kodu talep ediyorlar.

S: Temassız özellikli kartım ya da cihazım çalınır ya da kaybolursa ne yapmalıyım?

C: Kartınızı kaybettiyseniz ya da hesabınızdan onaysız işlem yapıldığından şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden kartınızı düzenleyen banka ile temasa geçmelisiniz. Eğer kartınızı düzenleyen bankanın telefon numarasını bilmiyorsanız Mastercard'ı arayabilirsiniz. Gerekli telefon bilgisini bulabilmeniz için size yardımcı oluruz.

S: Burada cevabını bulamadığınız sorular varsa

C: Eğer sorunuz bu listede yer almıyorsa, hesabınıza ait bilgilere sahiplerse kartınızı düzenleyen banka ile iletişime geçmenizi öneririz. Bankanızın müşteri ilişkilerine ulaşabileceğiniz telefon numarası kartınızın arkasında yer alır. Her zaman Mastercard Yardım Merkezini ücretsiz hattımız 1-800-627-8372 üzerinden ya da ödemeli olarak 1-636-722-7111 üzerinden arayabilirsiniz. Sorunuzu sadece Mastercard tarafından yanıtlanacağına inanıyorsanız, buraya tıklayarak sorunuzu bize iletebilirsiniz.

 

Ticari Kullanım - SSS

S: Mastercard temassız nedir?

C: Mastercard temassız nereye giderseniz gidin, tam da gereken miktarda bozuk paranızın olması demek. Ödeme yapmak için tek gereken kartınızı, anahtarlığınızı ya da akıllı telefonunuzu okuyucuya hafifçe dokundurmak.

S: Nasıl çalışıyor?

Temassız okuyucu gizlenmiş bir gömülü bilgisayar çipi ve RF (radyo frekansı) anteni ile çalışmaktadır. Kasada temassız kartınızı veya cihazınızı okuttuktan sonra, ödeme detayları kablosuz olarak Mastercard ağına iletilir. Cep telefonu ile ödeme yapıyorsanız, telefonunuzu okuyucuya dokundurduktan sonra bir ödeme onayı bilgisi alırsınız ve işinize devam edersiniz.

S: Mastercard temassız kullanmamın işime ne faydaları olacak?

C: Temassız ödeme kabul etmenizin ticari işletmeniz için kanıtlanmış birçok faydası vardır:

 • Ödeme süreci daha hızlı gerçekleşir
 • Ortalama harcama artar
 • Nakit para kullanımından kaynaklanan maliyetleri azaltır
 • Mobil NFC (Yakın Alan İletişimi) ve giyilebilir ödeme sistemleri gibi yeni dijital ödeme şekillerine uygun POS hizmeti sunar

 

S: Temassız hangi ticari işletmeler için avantaj sağlar?

C: Temassız ödeme kabul etmek bütün ticari işletmeler için avantajlıdır; özellikle de hız ve rahatlığın önemli olduğu ya da nakit ödemenin daha yoğun olduğu yerlerde. Örneğin fast food restoranlarında, süpermarketlerde, hızlı servis yapan restoranlarda, arabaya servis yapan restoranlarda, küçük marketlerde, yiyecek-içecek otomatlarında, gişelerde, taksilerde, otoparklarda, benzincilerde ve toplu taşımada.

S: Mastercard temassız kullanmak güvenli midir?

C: Evet, Mastercard temassız işlemleri de, Mastercard'ın her yıl milyarlarca manyetik şerit ve çip kart işlemi yaptığı aynı finansal ödeme ağı üzerinden yapılır. Mastercard temassız güvenlik mekanizmaları aşağıdaki şekilde tasarlanmıştır:

 • Sahte karta karşı korur
 • Temassız işlemlerde, kartı kopyalamaya karşı etkin bir koruma mekanizması bulunur
 • Tüm ortamlarda, temassız verilerinin dolandırıcılar tarafından hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinin size yansıyan etkilerini sınırlandırır.
 • Müşteri yanlışlıkla iki kez dokunsa bile, sistem tüketiciyi bir kez borçlandırır.

 

S: Temassız karta ya da cep telefonuna geri ödeme yapmak mümkün mü?

C: Evet, aynı alım yaparken uygulandığı gibi, temassız ödeme yapılan cihazı okutarak müşterilere geri ödeme yapılabilir. Lütfen mağazanızın ödeme iadesi prosedürünü izleyin.

S: Temassız ödeme kabul etmek, ticari işletmenin ödeme garantisi ile ilgili bir şeyi değiştirir mi?

C: Hayır, eğer online veya offline olarak bir temassız ödeme onayı geldiyse, temassız için geçerli olan CVM (Kart sahibi Doğrulama Metodu) limitinin altında işlemler için dahi, ticari işletme yine ödeme garantisine sahip olur.

S: Bunun ne gibi maliyetleri var?

C: Maliyet seçtiğiniz çözüme göre değişecektir. Ticari işletmeler, temassız ödeme kabul etmek için takılabilir okuyucuyu, tam entegre POS cihazını ya da bağımsız POS sistemini tercih edebilirler.

S: Mobil ödeme kabul etmekle kartla ödeme kabul etmek arasındaki fark nedir?

C: Kasa görevlisi için mobil ödeme aynı temassız kart ödemesi gibidir: sadece müşteri mobil cihazı üzerinden PIN kodu, biyometrik ya da örüntü tanıma ile kimlik doğrulaması yapmalıdır.

S: Temassız için ödeme doğrulama süreci nasıldır?

C: Ülkeye özel belirlenmiş temassız kart sahibi doğrulama limitine kadar olan işlemler için kart şifresi ya da imza gerekmemektedir. Bu limiti aşan ödemeler için PIN kodu veya imza gereklidir. Cep telefonu ile yapılan bir satınalma için, tüketici mobil cihazı üzerinden PIN kodu ile kimlik doğrulaması yapacaktır.

S: Müşteriler herhangi bir yerde temassız ödeme yapıp yapamayacaklarını nasıl bilirler?

C: Satış noktasındaki (POS) okuyucuda temassız kabul sembolü bulunmalıdır. Çoğu işyeri temassız ödeme kabul edildiğini belirten levha ya da uyarılar da bulundurmaktadır.

S: İşyerlerinin temassız ödeme sunmasına yardımcı olacak başka hangi dokümanlar bulunuyor?

C: İşyerleri için Temassız Araç Kiti ve Tüketicinin Temassız Deneyimi'ni Nasıl En İyi Hale Getirirsiniz - Mükemmel Ödeme başlıklı kaynaklar Mastercard temassız ödeme programını başarılı bir şekilde sunmanız için rehberiniz olacaktır. Bu 2 dokümanı da mastercard.com/contactless adresinde bulabilirsiniz. Mastercard Terminal Entegrasyonu (M-TIP Process Guide) süreç rehberini de içeren ek kaynaklar için lütfen bankanız ile temasa geçin.

S: Müşteriler okuyucunun yanından geçtiklerinde farkında olmadan herhangi bir alım yapabilirler mi?

C: Hayır. Önce terminali aktive etmeniz gerekir. Bunun için de kasiyerin ödeme miktarını girmesi gereklidir. Bunun yanı sıra, kart ya da cihazın terminale maksiumum 5cm uzaklıkta tutulması gereklidir.

S: Ticari işletmeler temassız işlem için bir fatura çıktısı almalı mıdır?

C: Hayır, müşteri istemedikçe düşük tutarlı işlemler için fatura çıktısı almanız gerekmez.

S: Mastercard temassız kartlar için işlem limiti nedir?

C: Temassız ödemeler, aynı geleneksel kart ödemelerindeki gibi bütün tutarlar için kabul edilmelidir.

S: Yazar kasa cevap vermezse ne yapacağız?

C: Sorunu gidermek için aşağıdaki adımları deneyin:

 • Terminal ve adaptörlerin açık ve bağlı olduğuna emin olun. Ekrandaki ışık, yazı veya grafik terminalin açık olduğunu gösterir.
 • Terminaliniz ayrı bir temassız okuyucusu olan entegre olmayan bir terminalse, işlem girişi yapıldıktan sonra temassız okuyucunun ışığının yandığından emin olun. Bu sinyal lambası işlem girişi yapılmadan yanmıyor olabilir.
 • Aynı kart işlemlerindeki gibi, işlemi tekrar girin ve müşterinizden tekrar okutmasını isteyin. Kartının ya da cihazının terminale maksiumum 5cm uzaklıkta olduğundan emin olun. Bi bip sesi ya da ışıkta bir değişiklik görmeniz gerekir.
 • Terminaliniz hala cevap vermiyorsa, terminal üreticisine veya dağıtıcıya başvurun.

 

S: Mastercard temassız teknolojisi mobil cihazlarda nasıl çalışıyor?

C: Kasa işlemi sırasında, müşterileriniz cihazlarındaki yönlendirmeleri takip etmeliler (bu cihazdan cihaza değişebilir) ve sonra tek yapmaları gereken cihazlarını doğru bir şekilde temassız özellikli terminale (POS cihazına) yaklaştırmaktır. Akıllı bir telefon ile ödeme yapmak için müşterinizin bir PIN kodu ile kimlik doğrulama yapması gerekmektedir.

S: Kanuni yaptırımlar konusu ile ilgili çalışıyorum ve bir sahtekarlık ile ilgili dava yürütmekteyim, bu durumu kim ile görüşebilirim.

C: Lütfen Kanuni Yaptırımlar Destek Merkezi’mize Law_Enforcement_Support@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile ulaşın. Lütfen, tüm kart numarasını bizimle paylaşmayın ve sadece kart numarasının ilk 6 hanesini gönderin. En geç 48 saat içinde konuyla ilgili size geri dönüş yapılacaktır.

Lütfen, Mastercard’ın kart sahipleri ile direk müşteri ilişkisi kurmadığını ve hesaplarını muhafaza etmediğini dikkate alınız. Bir banka ya da finansal kuruluş, Mastercard adı ve lisansı ile kart ihracı gerçekleştirdiğinde, kart sahibinin muhatabı tamamen kart basımını gerçekleştiren banka ya da finansal kurum taşımaktadır.

Sonuç olarak, herhangi bir hesap detayı istenildiğinde, Mastercard kartlarını ihraç eden ve halihazırda periyodik demeçler veren, açıklamalar yapan, iletişim faaliyetlerinde bulunan banka ya da finansal kurum tarafından bu bilgi edinilebilir.